Saçkıran Sakal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Saçkıran Sakal Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran sakal, bir tür deride üzerinde oluşan bir farklı mantar enfeksiyonudur türüdür. Sakalda saçkıran bu bölgede yara gibi ortaya çıkan sakal kıran türünde bulaşıcı bir çeşit mantar kıl kesesinin ağız bölgesinde bulunur ve kesesine girmektedir. Mantarın ortaya çıkardığı zararlı maddeler ile kıl kesesi ve çevresi iltihap kabarık o bölgeyi yara yaparak ve sakalları dökmektedir. Böylece deri üzerinde kabarıklık oluşturan, kırmızı, kabuklu veya kanamalı yaralar lezyonlar sonucu kıl keseleri zarar görerek kıllar dökülmektedir. Bu bölgede dökülen kıllar yüzünden pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Yara sivilce ve akne gibi durumlar oluşması beklenemez. Bu durumdaki sakalkıran saçkırandan kaynaklanan bir hastalıktır. Hijyen koşulları yetersiz ise sakallarda saçkıran çokluğu artmaktadır.

Sakalda saçkıran belirtileri nelerdir?
  • Kaşıntı ve küçük kırmızımsı bir görünüm alır ve bu bölgelerde halka halinde genişleyerek büyür. Tedavisine hemen bakılmadığı taktirde 2 sene sonra artık tedaviye cevap vermeyecek duruma gelir.
  • Sakalda saçkıran belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber küçük metal para şeklinde kılsız alanlar ile başlar. Çoğu kişilerde daha da dikkat edilmediği taktirde büyüme göstererek ilerler.
  • Küçük sivilce şeklinde kabarcıklar meydana gelir
  • Sakalda saçkıran olacak bölgelerdeki kıllarda çatallaşmalar meydana gelir.
  • Çatallaşmanın olduğu bölgelerde dökülmeler ortaya çıkar.
Saçkıran sakal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin tamamında rastlanan bir problem olmamakla beraber olayın psikolojik olarak insanları rahatsız eden bir hastalık türü olan sakal kıran ve insanların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bazı kaynaklara göre hijyene dikkat edilmemesi ve kişisel eşyaların ortak kullanılmasından dolayı sakal kıran hastalığına sebep olduğu belirtilmektedir. Saçkıranla paralel olarak sakal kıran olaylarında, saçtan sakala bir dökülme olacağı gibi sakaldan saça sıçrayan dökülmelerde gözlenmektedir. Sakal kıran durumlarında en yanlış görüş tıraş etmenin bölgede sakalların tekrar çıkmasını sağlayacağı görüşleridir. Bu tarz durumlarda tıraş olmak hastalığın diğer bölgelere yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Sakal dökülmesi meydana gelirse Uzman bir hekim desteği almak çok faydalı olacaktır. Tedavi edilmediği anlarda kılsız sakalların olduğu alan genişler ve yayılır. Sakal kıran tedavisine başlamadan önce her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da buna sebep olan etkenlerin belirlenmesi kesinlikle önemlidir. Tedavi süreci hastalığın tanısı ve hastalığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması olarak seyreder. Birçok durumda kesin netice alınmamasının sebebi insanların tedaviye gerekli hassasiyet ve itina göstermemesidir. Eğer sorun gerginlik ve stres kaynaklı ise öncelikli olarak hastada buna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Psikolojik destek almak gereklidir. Bunun dışında sakal kıran tedavisi için saçkıran uygulanan yöntemler geçerlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran Nasıl Geçer?

İbrahim Saraçoğlu Saçkıran

İbrahim Saraçoğlu Saçkıran

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saçkıran Sakal Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Sakal Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Sarımsak

Saçkıran Sarımsak

Saçkıran Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Bulaşıcımıdır?

Saçkıran Bulaşıcımıdır?