Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Saçkıran Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran nedir? Saç derisinde, kaş, kirpik ve vücuttaki diğer tüylü bölgelerde meydana gelen kıy kaybıdır. Saçkıran olduğunda saç derisinde yama ve bozuk para şeklinde tüy dökülmesi görülmektedir. Hastalık sadece bir bölgede görülebildiği gibi vücudun tüm bölgelerinde de görülebilmektedir. Saçkıran en çok çocuklarda ve genç erişkinlerde görülmektedir. Genellikle 20 yaş altı kişilerde görüldüğü saptanmıştır. Saçkıran genellikle genetik olarak görülmektedir. Saçkırana mantar neden olmaktadır ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Saçkıran olan kişinin tarağını kullanmak ya da şapkasını takmak bu hastalığın bulaşmasına neden olan etmenlerdendir.

Saçkıran Hastalığı Neden Olur?

Saçkıran hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, genellikle stresten kaynaklandığı ve genetik olduğu düşünülmektedir. Saçkıran olan kişilerde tiroit ve kansızlık gibi problemler de görülmektedir. Saçkıran bağışıklık sisteminden de kaynaklanmaktadır. Ailede saçkıran var ise genetik olarak kişide de görülme olasılığı artmaktadır.

Saçkıran Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran hastalığının kesin bir çözümü yoktur. Hastalık bazen kendiliğinden iyileşme gösterebilmektedir. Saç bulunmayan bölgeye kortizon enjekte edilerek o alanda kıl çıkması sağlanabilir. Eğer saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak başka işlemler de uygulanabilir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bazı kişilerde losyonlar kullanılarak saç çıkması sağlanabilmektedir. Bu amaçla hazırlanmış birçok kortizon içeren ilaç bulunmaktadır.

Immunotherapy adı verilen alerjiye neden bir uygulama ile tedavi uygulanabilir. Fakat bu uygulama kişide lenf bezlerinin büyümesine, tahriş oluşmasına ve rahatsızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca saçkıran tedavisi için ' PUVA ' adı verilen bir ışık tedavisi de uygulanabilmektedir. Fakat bu tedavi yöntemlerinde bazı yan etkilerin oluşumu da görülmektedir.

Saçkıran İçin Öneriler
  • Bir miktar taze olacak çiriş yumrusunu mikserden geçirerek, suyunu tülbent yardımıyla sıkın ve kalan öz suyunu saçkıran oluşan sorunlu bölgelere sürün.
  • Aynı şekilde taze ak kızıl ağaç yaprağını mikserden geçirerek yine sorunlu bölgeye aynı uygulamayı yapabilirsiniz.
  • 1 adet iri soğanı mikserden geçirerek elde ettiğiniz öz suyuna zeytinyağı da ilave ederek saçkıran oluşan bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Saçkıran oluşan bölgeyi hafif tahriş olmasını sağlayarak, sarımsak suyu ve tuzu karıştırıp bu bölgeye sürebilirsiniz.
  • 5 adet sarımsak, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 çay kaşığı çörek otunu bir şişenin içerisinde karıştırın. Sarımsakları ezerek karışıma ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı 3 gün beklettikten sonra saçkıran oluşan bölgeye sürün ve 30 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 1 kez tekrarlamayı ihmal etmeyin. Kısa sürede saçkıran sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ece

19 Nisan 2024 Cuma

Saçkıran bende de var ama nasıl qececk bilmiyorum siz bir çözüm verseniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ece, saçkıran problemi yaşıyorsan öncelikle bir dermatoloğa başvurmanı tavsiye ederim. Doktorun önereceği tedaviler genellikle daha etkili olur. Bunun dışında, stresi azaltmak ve dengeli beslenmek de saç sağlığı için önemlidir. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Veysel

Olan bölgeyi jiletle al bi nevi kazı permatik ile sonra sarimsak tuza batır o bölgeye sür biraz yakar kesin çözümdür iki üç gün ara ile böyle devam et yaptıktan birkaç saat sonra hakiki zeytin yağlı sabunla yıka

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saçkıran için Bitkisel Tedavi

Saçkıran için Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran Nasıl Geçer?

Çocuklarda Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Saçkıran

İbrahim Saraçoğlu Saçkıran

Saçkıran İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saçkıran İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saçkıran Kimlerde Görülür?

Saçkıran Kimlerde Görülür?