Saçkıran Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saçkıran Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran hastalığı, tıpta alopesi areata denilen birbağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalıklarda, bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak algılar ve kendi hücreleri ile savaşa girişir. Bundan dolayı kıl kökleri etrafındaki lenfosit adlı hücreler, sitokin adındaki kimyasalları salgılar. Böyle bir durumda da saç dökülmeleri gözlemlenir. Bu durum kişinin yedikleri besinlerden kaynaklanmamaktadır. Genellikle stresli bir dönem sonrasında görülmektedir. Başlangıçta belirgin bir özelliği görünmediğinden, çoğunlukla berbere gidildiğinde fark edilmektedir. Saçkıran hastalığı, saçın büyümesini durdurarak, saçın kökünden ayrılmasına sebep olur. Bu hastalığın bulaşıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Bu hastalık sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler, saçlı deride ve vücudun diğer kıllı bölümlerinde görülebilmektedir. Bu sorun sıkça tekrarlandığından, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle genç erişkin kişilerde daha sık görülmektedir. Hastalar ilk ataklarını 20 yaşın altında yaşamışlardır. Bu hastalıkta önce saçlar aniden dökülür ve daha sonra bölgede genişleme meydana gelir. Saçların döküldüğü yerde sonrasında, beyaz gri renkte saçlar çıkmaya başlar ve döngü bu şekilde devam eder.

Saçkıran hastalığı nedenleri arasında stres ve genetik faktörlerin etkili olduğu belirlenmiştir. Ailesinde saçkıran hastalığı olanlar riskli grupta yer almaktadır. Ayrıca bu hastalarda kansızlık ve tiroit sorunlarına sıkça rastlanmaktadır. Bu sorunlar hastalığa sebep olmamakla birlikte, şiddetlenmesine katkı sağlamaktadır. Saçkıran hastalığı genellikle 6 ay ile 1 yıl içinde iyileşme belirtileri göstermektedir. Saçkıran hastalığı olanlarda tırnak sorunlarına da sık rastlanmaktadır. Hastalarda tırnaklarda çizgiler ve kalınlaşma görülmesi, saçkıran hastalığının şiddetli olduğu göstermektedir. Saçkıran hastalığının teşhisinde laboratuvar testleri bulunmamaktadır. Ancak çocuklarda görülen hastalıklarda mutlaka tiroit testleri yapılır.


Saçkıran hastalığı tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığın seyri herkeste farklılık göstermektedir. Hastada tiroit hastalığı ve doğumsal anomaliler gibi etkenlerin varlığı araştırılmalıdır. Saç dökülmesinin dışında başka bir belirti göstermemektedir. Hastalığın tedavisinde, saçsız bölgelere steroid kremler uygulanabilir. Ayrıca steroid tablet kullanımı da saçların büyümesini sağlamaktadır. Başka bir yöntem olarak da saçsız bölgelere ultraviyole ışık tedavisi uygulaması saçların tekrar çıkmasını sağlayabilir.


Saçkıran hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

  • 6 bardak su içerisine bir avuç kepek konularak kaynatılır. Bu karışımı süzün ve içerisine bir bardak taze sıkılmış limon suyu koyun. Bu su ile hastalıklı bölge yıkanmalıdır.
  • Az miktarda ak kızıl ağaç yaprağını mikserden geçirerek, suyunu çıkarın. Elde edilen suyu, hastalıklı olan bölgelere sürün.
  • Bir kahve fincanı soğan suyu ve bir çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı, hastalıklı olan bölgeye uygulayın.
  • Saçkıran mantar enfeksiyonundan oluşuyor ise 3 tane sarımsak ve tuzu havanda iyice dövün ve içerisine 1-2 damla alkol ilave edin. Temiz bir bez ile hastalıklı bölgeyi kızartana kadar ovun. Bu işlemi haftada bir defa uygulayın. 3 hafta içinde o bölgede tekrar saç çıkmaya başlayacaktır.

Saçkıran Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Evde Saç Bakımı ve Önerileri

Evde Saç Bakımı ve Önerileri

Saçkıran Nedenleri

Saçkıran Nedenleri

Saçkıran Bulaşıcımıdır?

Saçkıran Bulaşıcımıdır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saçkıran İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saçkıran İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saçkıran Duası Okunuşu ve Anlamı

Saçkıran Duası Okunuşu ve Anlamı

Dişi Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Dişi Saçkıran Belirtileri ve Tedavisi

Saçkıran Sarımsak

Saçkıran Sarımsak

Saçkıran Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saçkıran Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?